Chociaż kalendarzowa wiosna dopiero jutro, możemy śmiało powiedzieć, że kilka dni temu już do nas zawitała. Wyższe temperatury skłoniły mnie do tego, aby przypomnieć Wam jak ważne jest wczesne zabezpieczenie psiaka przed kleszczami.
Kleszcze przenoszą wiele niebezpiecznych chorób dla zdrowia i życia psów jak np. Babeszjoza, Anaplazmoza, Borelioza (o chorobach napiszę, kiedy indziej).
Na rynku mamy dostępnych wiele środków, ułatwiających nam walkę z tymi jakże niebezpiecznymi insektami.
Poniżej kilka słów o trzech najpopularniejszych:
1. Obróżka przeciwpasożytnicza
Jest najpopularniejszą i najprostszą formą zabezpieczenie naszych pupili nie tylko przed kleszczami, ale też pchłami. Są one zazwyczaj bardzo skuteczne, ale też nie u wszystkich psów. Najbardziej sprawdzają się u psiaków z krótszą sierścią. Warto tutaj dodać, że znaczenie ma także, jej prawidłowe założenie. Powinna przylegać ściśle do skóry zwierzaka – zapinamy ją w miarę ciasno, pozostawiając miejsce na nasze dwa palce. Obroża działa zazwyczaj dopiero po około dwóch dniach. Od chwili założenia powinna być już noszona cały czas. Większość z nich jest wodoodporna, jednakże my mimo wszystko zawsze ściągamy ją Tobiemu, kiedy wskakuje pluskać się w wodzie. Niektóre badania naukowe mówią, iż może ona szkodzić innym organizmom takim jak np. ryby. Dla psów jest całkowicie bezpieczna.
Czas działania: zazwyczaj około pół roku
Cena: Lepsze obróżki kosztują około 80 – 100 zł
2. Krople „spot on”
Są one najbardziej polecane dla psów, o długiej sierści, ponieważ u nich obróżki nie zawsze są w stanie zapewnić skuteczną ochronę (gęsta, długa sierść uniemożliwia prawidłowe przyleganie jej do skóry psa). Kropelki natomiast, działają u nich bardzo dobrze. Są łatwe w użyciu, przeważnie producent zaleca rozprowadzenie tubki preparatu wzdłuż grzbietu zwierzaka. Zwykle przy długiej sierści musimy ją najpierw rozczesać na boki i dokładnie na skórze rozprowadzić ampułkę (preparatu nie wcieramy, zostawiamy go do całkowitego wchłonięcia).
Czas działania: około miesiąca
Cena za jedną kurację: około 15 – 20 zł.
3. Tabletki przeciwpasożytnicze
Są one dostępne tylko i wyłącznie u weterynarzy. To jeden z najnowszych środków przeciwpasożytniczych. Kleszcz, jeśli nawet przytwierdzi się do skóry psa – odpadnie, a jego toksyczne substancje od razu zostaną zneutralizowane. Przed podaniem tabletki radziłabym zrobić psu podstawowe badania kliniczne, aby wyeliminować późniejsze, możliwe działania niepożądane.
Działanie: od jednego do trzech miesięcy,
Cena jednej tabletki: około 80 – 100 zł
Na rynku mamy jeszcze dostępne spraye oraz obroże ultradźwiękowe. Skupiłam się na opisie tylko tych trzech, ponieważ są one najczęściej zalecane, ponadto skuteczność ich działania została wielokrotnie potwierdzona.
Pamiętajcie, że nie na każdego psiaka zadziała każdy preparat. Warto też sprawdzić, czy nasz pupil nie jest w grupie ryzyka ras możliwie uczulonych na iwermektyne (substancja zawarta w wielu środkach przeciwpasożytniczych). Najczęściej możemy tutaj mówić o owczarkach: Australijski, Border Collie, Owczarek Szkocki, Angielski, Niemiecki.
Czytajcie zawsze opakowania i ulotki, tak jest wszystko napisane, począwszy od instrukcji użycia do substancji zawartych w danym preparacie. Zawsze też możecie zapytać o radę zaufanego weterynarza. ?
Ja dla mojej suczki Golden Retriever próbowałam wszystkich metod walki z kleszczami. Od szczeniaka łapała kleszcze nawet od przydomowych thuj. I niestety nic nie pomagało. Po prostu należy często czesać psa i fizycznie usuwać kleszcze.